Úvod Montáž dřevotřískových parapetů
Montáž dřevotřískových parapetů
Zjednodušené pravidlo pro objednání vnitřních dřevotřískových parapetních desek.
Délka parapetu: v případě nezapuštění parapetu do zdiva z bočních stran
- plastové krytky
- odečteme (6 mm) z celkového rozměru celého jednoho parapetu
- zažehlení hran
- odečteme (3 mm) z celkového rozměru celého jednoho parapetu
Délka parapetu: v případě že zapustíme parapety do zdiva na každé straně parapetu o 10 mm
- plastové krytky
- přičteme (14 mm) k celkovému rozměru celého jednoho parapetu
- zažehlení hran
- přičteme (17 mm) k celkovému rozměru celého jednoho parapetu
Hloubka neboli (šíře) parapetu:
v případě, že parapet zasuneme 10 mm pod okenní rám, tak k celkové šíři parapetu, musíme dále připočítat sílu nosu parapetu, což je v uvedeném dřevotřískovém parapetu (25 mm) + dále připočítáme odsazení nosu parapetu od stěny 10 mm, takže to tabulky při objednání zadáváte míru + 45 mm! na jeden celý parapet.
Doporučená montáž
Přesné zaměření
Při zaměření délky parapetu dbáme na přesné měření a počítáme s typem ukončení parapetu. Pokud budeme parapet zakončovat laminátovou hranou, použijeme přesně naměřenou délku. V případě použití plastových krytek TOPSET musíme odečíst z celkové délky 3 mm na každou stranu. V případě zapouštění do zdiva přičteme ke každé straně 10 – 15 mm v závislosti na hloubce kapsy, do které budeme parapet zapouštět
|
|
Příprava hran
Všechny řezné plochy je třeba komplexně chránit proti prolínání zbytkové vlhkosti ze zdiva. Zadní strana parapetu musí být ohraněna, boční hrany jsou opatřeny nejlépe barevně odpovídající plastovou krytkou TOPSET (pro správnou funkci je nutné krytku dle potřeby zkrátit a z vnitřní strany doporučujeme nanesení vrstvy silikonu, poté krytku pevně přitiskneme na bok parapetu). Druhou alternativou je použití laminátové hrany, které nalepíme a začistíme podle profilu parapetu
|
|
Vlastní montáž
Po zakrácení parapetu na požadovanou velikost a ošetření hran nalepíme parapet nízkoexpanzní pěnou, která je součástí naší nabídky. Parapet je nutno zasunout pod okenní rám a dbát na to, aby se v žádném případě nenachýlil k oknu (spád musí být od okna 1-2 %).
|
|
Větrací mřížka
Do dřevotřískového parapetu TOPSET snadno vyřízneme otvor přímočarou pilou podle velikosti a tvaru větrací mřížky, řez začistíme (horní frézkou) a mřížku osadíme.
|
|
Dilatační spáry
Oteplování (radiátor topení) a ochlazování (větrání) vedou u všech materiálů k roztahování a smršťování. Z tohoto důvodu je třeba při montáži parapetu, obzvláště při větších délkách, počítat s dilatačními mezerami. V případě potřeby napojení parapetu pod úhlem použijeme plastovou dilatační krytku TOPSET. Díky široké hraně pomůže zakrýt a utěsnit i ne zcela přesné úhly spoje.
|
|
Závěrečné utěsnění spár
V závěru montáže po přilepení parapetu je nutné provést utěsňovací práce. Po očištění naneseme na spoje vrstvu silikonu tak, aby nevznikly žádné mezery. Poté vyhladíme vodou s přidaným čistícím přípravkem. Pro montáž doporučujeme námi nabízené nízkoexpanzní pěny a tmely.
|
|
- Pro montáž vnitřních okenních parapetůje nezbytné dodržet stavební připravenost, která předpokládá pevný, soudržný a rovný povrch podkladu na který budeme montovat.
- Rovný a pevný podklad musí být 20-22 mm pod horní hranou okenního rámu, do kterého zasouváme parapet.
- Okenní parapety není možno montovat do vlhkého, nebo nevyzrálého podkladu, kdy může dojít k vstřebání vlhkosti a tím znehodnocení výrobku. Přípustná vzdušná vlhkost je50 – 70 % vzdušné vlhkosti. Optimální teplota při montáži by měla být v rozmezí 10 – 25°C a nesmí dojít k prudké změně teploty.
- Montáž parapetů je možno zahájit po provedení štukových omítek a jejích vyzrání.
- Při zaměření délky parapetu dbáme na přesné měření a počítáme s typem ukončení parapetu. Pokud budeme parapet zakončovat laminátovou hranou použijeme přesně naměřenou délku. V případě použití plastových krytek musíme odečíst z celkové délky 3 mm na každou stranu. V případě zapouštění do zdiva přičteme ke každé straně10 – 15 mm v závislosti na hloubce kapsy do které budeme parapet zapouštět.
- Při zaměření hloubky parapetu sčítáme dohromady hloubku špalety k okennímu rámu, hloubku zapuštění pod okenní rám, šířku nosu (25mm) a 5 mm mezeru mezi spodní hranou nosu a zdivem.
- Okenní parapet vždy zasouváme pod okenní rám, abychom jej zabezpečili proti vytržení. Pokud parapet nemůžeme zasunout, doporučujeme připevnit naokenní rám kovový, nebo plastový profil tvaru „L“ nebo „U“, pomocí kterého parapet zabezpečíme proti vytržení.
- Parapety se osazují, tak že mezi boční hranou parapetu a špaletou okna je mezera 2 mm, za předpokladu pravoúhlosti špalety, která bude začištěna akrylátovým tmelem.
- Mezi zdí a vnitřní hranou nosu je mezera 5 mm (menší čí větší rozdíl může vzniknout z důvodu nerovnosti zdi)
- Okenní parapety opracováváme běžnými dřevoobráběcími nástroji např. formátovací pilou, horní frézkou, přímočarou pilou atd. Při opracovávání dbáme na co nejmenší poškození laminátové vrstvy, která chrání nosič před vlhkostí.
- Na upravený a očištěný podklad se nanese nízko expanzní (max. 40%) montážní pěnu, do které uložíme připravený parapet, který hned pomocí vodováhy vyrovnáme do spádů1-2 mm na hloubku parapetu od okenního rámu a na 10 – 15 minut zafixujeme.
- Po vytvrdnutí montážní pěny vyplníme spáry mezi okenním rámem a parapetem silikonovým tmelem, stejně jako mezi zdivem a parapetem akrylátovým tmelem vhodného odstínu.
- Po dokončení montáže se provede kontrola – vnější prohlídka (nepoškrábanost, nepoškození) okenních parapetů, prohlídka začištění spár
- Po pokládce parapetu není možno provádět stavební práce, které vyžadují vlhký proces, jež by měli za příčinu přenesení vlhkosti do parapetu
- Pro délkové napojení doporučujeme použití dilatačních lišt, dodávaných ve stejných odstínech jako boční krytky.
- Na namontované parapety je zakázáno stoupat, chodit po nich a používat je jako pracovní plochu pro ostatní pracovníky na stavbě.